VYUŽITÍ FTALOCYANINŮ PRO FOTODYNAMICKOU TERAPII V DERMATOLOGII

 

Phthalocyanine-3D-spacefill web

Vlastník technologie
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Výzkumný ústav organických
syntéz a.s
Univerzita Karlova v Praze,
Lékařská fakulta v Hradci Králové

Vynálezci
Ing. Marie Karásková
doc. RNDr. Vladimír Buchta, CSc.
doc. MUDr. Radovan Slezák, CSc.
MUDr. Lenka Ryšková, Ph.D.
Ing. Jan Rakušan, CSc.
Ing. Jiří Černý

Stav duševního vlastnictví
patent č. 303612

Fáze vývoje technologie
In vivo testování

Kontakt
Mgr. Lucie Bartošová, Ph.D.
lucie.bartosova@fnhk.cz
+420 727 802 314

VYUŽITÍ FTALOCYANINŮ PRO FOTODYNAMICKOU TERAPII V DERMATOLOGII

Úvod
Infekce vyvolané dermatofyty a kvasinkami patří k nejběžnějším infekčním onemocněním kůže houbového původu, které postihují značnou část české populace a které vyžadují obvykle delší (týden až měsíce) terapii, ne vždy s optimální compliance pacienta.

Popis vynálezu
Fotodynamická terapie (FT) představuje alternativní metodu k použití chemoterapeutik při léčbě mykotických onemocnění. FT využívá stopová množství vhodných účinných látek – fotosenzitizátorů (v našem případě deriváty ftalocyaninů), které se aplikují ve formě vodného roztoku na postižené místo a za současného působení vzdušného kyslíku a vhodného zdroje světla jsou generovány aktivní formy kyslíku (singletní kyslík, hydroxylové a kyslíkové radikály). Tyto reaktivní formy kyslíky jsou vlastním účinným prostředkem, který spolehlivě a rychle usmrcuje jak patogenní mikroorganismy, tak kvasinky.

Výhody
Vznik rezistentních bakteriálních kmenů vůči této terapii je nemožný, protože mikroorganismy si nejsou schopny vypěstovat rezistenci. Výhoda navrhované technologie by mělo být zkrácení léčby v porovnání se zdlouhavou terapií antimykotiky, navíc ještě často doprovázené relapsy. Zařízení by mělo být jednoduché, přenosné, bezpečné a vhodné pro použití i v domácích podmínkách.

Potenciální využití
V posledních letech dochází k nárůstu počtu infekcí způsobených dermatofyty a to i přesto, že se objevují nová a efektivní antimykotika. Právě vzhledem k narůstající rezistenci dostupných antimykotik vůči houbovým infekcím představuje fotodynamická léčba vhodnou alternativu.  Dalším možným potenciálem tohoto druhu terapie je využití ve veterinární medicíně, protože dermatofytóza má v posledních letech vzrůstající tendenci také u psů a koček. Zařízení by mohlo být využíváno i preventivně například po návštěvě rizikových míst jakým jsou veřejné bazény atd.

 

 

Ke stažení v pdf zde: technology summary – FTALOCYANINY cj

(obrázek CC0 1.0 Universal Public Domain)

Komentáře jsou vypnuty.