Hlavo-krční ortéza

 

Vlastník technologie
Fakultní nemocnice Hradec Králové

Vynálezci
Mgr. Petra Šolínová
MUDr. Jan Mejzlík, Ph.D.
Mgr. Ivana Dvořáčková, Ph.D.

Stav duševního vlastnictví
EU průmyslový vzor
č. 008597157-0001
CZ průmyslový vzor PVZ 2021-41967

Fáze vývoje technologie
Dokončené testování prototypu

Kontakt
Mgr. Lucie Bartošová, Ph.D.
lucie.bartosova@fnhk.cz
+420 727 802 314

HLAVO-KRČNÍ ORTÉZA

Úvod

Některá neurologická onemocnění se projevují slabostí extenzorového svalstva šíje, což způsobí nepřiměřenou kyfózu v oblasfi krční a hrudní páteře (syndrom spadlé hlavy, dropped head syndrome). Vznikají tak potíže s příjmem potravy, riziko aspirace a poruchy polykání a celkové snížení kvality života. Jednou z nejčastějších příčin těchto obtíží je neurodegenerativní onemocnění – amyotrofická laterální skleróza (ALS). U nemocných dochází k postupné progresivní svalové slabosti, včetně postižení dýchacích svalů. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností.

Popis vynálezu

Řešení nabízí hlavo-krční ortéza — pomůcka vyrobená z kombinace plastu, hliníku a textilního potahu, která na principu dlahy přiložené a fixované k hlavě a trupu udržuje vzpřímené postavení hlavy a krku a stabilitu páteře. Systém upevnění ortézy k tělu i hlavě je zajištěn pomocí nastavitelných popruhů a suchých zipů. Vzpřímená poloha hlavy sníží riziko vdechnutí potravy a zároveň umožní uživateli provádět úkony běžných denních činností (např. čtení, psaní, práce na PC, sledování televize). Výhodou pomůcky je snadná manipulace a údržba a možnost individuální výroby, přímo dle dispozic uživatele. Testování prototypu probíhalo v nemocničním prostředí i v domácích podmínkách. Ve skupině 20 dobrovolníků se ověřoval vliv hlavo-krční ortézy na průběh polykání (kvalita a bezpečnost polknutí) pomocí metody vyšetření polknutí sousta metodou FEES (vyšetření polykání pomocí flexibilního endoskopu) s velmi dobrým výsledkem.

Výhody

V praxi používané fixační límce s podporou brady sice polohu hlavy stabilizují, podepření brady však zároveň znesnadňuje otevírání úst a žvýkání. Použití různých polohovacích pomůcek je rovněž limitované. Jiná pomůcka, která by zajistila vzpřímené držení hlavy tak, aby bylo zachováno bezpečné polykání a kvalita života, není na trhu v ČR dostupná.

Potenciální využití

Hlavo-krční ortéza je určena do zařízení akutní a následné lůžkové péče, rehabilitačních ústavů, ústavů sociální péče i do domácího prostředí. Pomůcku může jednoduše používat jak odborný zdravotnický personál, tak i pečující osoby v domácím prostředí.

Ke stažení v pdf zde: Technology Summary – HLAVO-KRČNÍ ORTÉZA

Zde je dostupné produktové video Video – HLAVO-KRČNÍ ORTÉZA

Komentáře jsou vypnuty.